Lai veiksmīgi uzsāktu gaitas dārziņā, ir jāpievērš uzmanība dažādiem aspektiem.
- Vecāku attieksme un vēlme.
Viens no svarīgākajiem nosacījumiem, lai bērniņš veiksmīgi iekļautos bērnudārza vidē, ir vecāku noskaņojums. Ja mammīte un tētis ir gatavi “atlaist” savu bērnu “jaunajā un lielajā” pasaulē, tad tie jau ir 50% veiksmes. Vecāku noskaņojums un sajūtas, ko jūt mazais, ir ļoti būtiskas bērna pašsajūtai. Bērns jūt vecāku slēptus, un arī bieži vien pat ļoti uzkrītošus un pamanāmus, signālus. Šie signāli arī parāda bērniem, vai vide, uz kuru viņš tiek atvests, būs droša, laba un uzticama.
Bērns nespēj justies droši, ja tā nejūtas vecāki. Saikne starp bērnu un vecākiem ir ļoti cieša. Ja mammīte ar smaidu bērnam saka: ‘’Tev te būs droši, jautri un labi’’, tad bērns tam arī tic un tā jūtas!
Gatavošanās periods.
- Sarunas.
Bērnudārza gaitām var sākt gatavoties jau krietnu laiku pirms, bērnam vēl nestaigājot un sēžot ratos. Priecē tie vecāki, kuri jau, pirms sākt nākt uz dārziņu, dodas pastaigās gar potenciālo dārziņu. Viņi stāsta bērnam, cik jautri tur ir, parāda, kā bērni rotaļājās ārā.
Svarīgi ir kādu laiku, pirms bērns uzsāk bērnudārza gaitas, par to runāt. Ja bērns zinās, kas viņu sagaida jaunajā ikdienā, tad arī daudz vieglāk to pieņems un pat gūs no tā lielu prieku (draugus, rotaļlietas, nodarbības…)
Sarunas pirms bērnudārza uzsākšanas palīdz noskaņoties ne tikai bērnam, bet pašiem vecākiem arī. Kopīgi runājot par jauno ikdienu, to vieglāk ir pieņemt un saprast.
Un te, bērnudārzā, viņam tiešām ir labi! Kādēļ, lai tā nebūtu? Tik jaukas un uzticamas audzinātājas, jaunas rotaļlietas un nodarbības, kurās uzzina un dara tik daudz jauna!
- Dienas gaita
Gatavošanās ir ne tikai sarunas, bet arī bērnudārza ikdienas režīma ievērošana. Iesakām pirms adaptācijas laika ievērot:
gulēšanas režīmu, kāds tas ir dārziņā. Agru celšanos no rīta un agru iešanu gulēt. Parasti tas sagādā grūtības bērniem, īpaši pēkšņa agra celšanās no rītiem. Bērni fiziski ir noguruši un nav izgulējušies. Kā viņi var justies labi? Kā jūtas pieaugušie, kad nav izgulējušies?
Dienas pirmā puse dārziņā ir ļoti aktīva. Notiek dažādas nodarbības, sporta nodarbības un muzicēšana. Uzsākot gaitas dārziņā, bērni bieži ir neizpratnē, un aktīvais režīms viņus nogurdina. Komfortabli jūtas tie bērni, kuri jau mājas apstākļos ir pieraduši, ka viņus nodarbina.
Arī pastaigas un āra aktivitātes dārziņā notiek pēc konkrēta grafika. Daudzi no bērniem nav pieraduši to darīt. Daudzi bērni nav pieraduši staigāt ar kājām, bet pavadīt laiku ārā, sēžot.
Pastaigām ārā ir nepieciešams arī atbilstošs apģērbs. Bērnudārzā nederēs skaists balts mētelītis. Bērni daudz laika pavada smiltīs, ziemā bērni pikojas un ceļ sniegavīrus. Vislabāk izvēlēties ērtu, termoregulējošu apģērbu un apavus, kurus nav žēl sasmērēt un sabojāt. Apģērbam ir jābūt ne tikai ērti nēsājamam, bet arī ērti uzvelkamam. Protams, ka audzinātājas palīdz un pieskata, lai viss būtu uzvilkts pareizi, taču daudz labāk, ka apģērbs ir tāds, kas ļauj bērnam pašam mācīties saģērbties.
Rotaļāšanās ir socializēšanās un komunikācijas mākslas apgūšana. Un ir ļoti svarīgi, lai vecāki tam pievērstu uzmanību jau bērnam sēžot ratos un pirmo reizi spēlējoties smilšu kastē. Katram vecākam ir savi principi un sava nostāja šajā jautājumā, vai vajag dalīties ar savām rotaļlietām, vai vajag būt draudzīgam ar visiem, vai vajag sevi aizstāvēt, vai vajag piedot??? Viedokļi ir dažādi, taču pats svarīgākais, lai Jūsu bērns ir laimīgs, un lai adaptācijas periodā viņam būtu draugi!
Dažāds un sabalansēts ēdiens.
Ļoti svarīgi, lai vecāki, pirms uzsākt gaitas dārziņā, apskatītu bērnudārza ēdienkarti. To var redzēt ELIIS mājas lapā. Ļoti bieži bērni mājās ēd vienveidīgu un nesabalansētu ēdienu. Bērnudārzā ēdienkarti sastāda pārtikas tehnologs.
Ja bērns nav pieradis pie šāda ēdiena, tad bieži gadās, ka paiet ļoti ilgs laiks, kamēr bērns vispār sāk ēst. Gadās, ka bērni adaptācijas laikā vispār neēd, bet vakaros mājās remdina savu izsalkumu ar nevajadzīgiem našķiem un neveselīgu pārtiku. Neesiet vienaldzīgi un izvērtējiet to, ko ēd, un ko lieto uzturā Jūsu atvasītes!
Regularitāte.
Lai adaptācijas laiks būtu veiksmīgs, apmeklējumam dārziņā būtu jābūt regulāram un vienādam. Bērnudārzu būtu vēlams apmeklēt katru dienu. Pirmās dienās tās var būt tikai dažas stundiņas, bet katru dienu. Ja vēlaties ar savu bērnu pavadīt vairāk laiku kopā, tad apmeklējiet dārziņu pusi dienas, bet svarīgākais – katru dienu. Brīvdienas var ņemt tad, kad adaptācijas laiks jau pārdzīvots!
Ļoti svarīgi uz bērnudārzu nākt laicīgi. Rītam ir jābūt mierīgam un bez lieka stresa!.
- Tipiskākās vecāku kļūdas un ieteikumi, kā darīt labāk!
“Zibenīgie jeb melīgie vecāki.”
Nemelojiet bērnam un nepazūdiet bez brīdinājuma. Daudzi vecāki mēdz atvest bērnu uz dārziņu un tad zibenīgi pazust. Tas nav pareizi!!! Tas ir neiecietīgi pret bērnu.
- Pastāstiet, ka bērns noģērbsies, sasveicināsies ar visiem, un tad Jūs dosieties uz darbiņu, bet pēc darbiņa un tad, kad bērns būs paspēlējies un parotaļājies, Jūs viņam atnāksiet pakaļ.
“Vecāki bērni.”
Ir vecāki, kuri uzskata, ka palīdzēs bērnam ar viņu kopā rotaļājoties dārziņā, ēdot pusdienas un varbūt pat guļot gultiņā. Jā, tas viss ir jauki, bet tas nav adaptācijas laiks. Jūs bērnam šādi nepalīdzat. Dzīvojot dārziņā kopā ar bērnu, Jūs tikai iepazīstieties ar visu apkārtesošo, nevis uzsākat adaptācijas posmu. Iepazīšanās var būt viena diena , kas ilgst pāris stundas.
- Iesakām Jums dienu pirms pirmās pavadītās dienas dārziņā apciemot grupas biedrus, iepazīties ar audzinātājām, iekārtot skapīti un apskatīt grupas telpas, pievienoties pastaigās.
“Dusmīgie vecāki.”
Ir vecāki, kuri uzskata, ka disciplīna mazinās bērna pārdzīvojumus. Tāpēc dažkārt vecāki, paši to neapzinoties un negribot, sāpina bērnus vēl vairāk. Vecāki dusmojas un aizrāda bērnam, ka viņš raud.
- Brīdī, kad bērns uzsāk jaunu, tik svarīgu posmu savā dzīvē, viņam ir nepieciešamas vecāku rūpes, nevis dusmas.
Iedomājieties sevi, uzsākot darbu jaunā darba vietā!!!
“Garās atvadas.”
Tā ir viena no visbiežāk sastopamām kļūdām, kad vecāki ilgi nevar atvadīties no bērna. Viņi ilgi stāv garderobē, samīļo bērnu, uzdod daudz jautājumus. Bieži jautājumi skan:’’ Vai Tu slikti jūties? Vai Tu gribi iet projām?’’ Ko gan bērns atbildēs? Protams, ir skaidrs, ka vecākiem pašiem ir grūti atvadīties, bet šādi viņi situāciju padara ļoti smagu. Daži no vecākiem iziet ārā un nostājas pie loga, klauvējot un saucot bērnus, sūtot gaisa bučiņas.
Šīs garās atvadas traucē bērnam iejusties!
“Draudi”
Nekādā gadījumā nedraudiet bērnam ar bērnudārza apmeklēšanu, ja viņš slikti uzvedas. Bērnudārzs nav soda izciešanas vieta.
Bērnudārzs ir balva, kur bērniem ir iespēja apgūt jaunas iemaņas, paplašināt savu redzes loku, iegūt jaunus draugus un galvenais – rotaļāties!
- Iesakām!
! Pie skapīša vēlreiz ar bērnu var izrunāties par to, ka vecāki vienmēr nāks bērniņam pakaļ!
‘’Un nevienam tevi neatstāšu un neaizmirsīšu tevi nekur! Man nekā svarīgāka par Tevi nav! Es Tevi mīlu! Un drīz būšu pakaļ! Lai tev veiksmīga un laba diena”. Jāiedod buča un pēc iespējas ātrāk jāiet prom.
Ja mammai ir grūtāk bērniņu atvest un atvadīties, un ja mamma zina, ka tiešām raudās, tad iesakām to darīt labāk tētim, vai kādam citam ģimenes loceklim vai draugam!
- Vakars.
Vakarā bērniņu samīļot, pateikties par to, ka bērniņš ir daudz ko jaunu iemācījies, pavadījis drosmīgi dienu. Jautāt, ko viņš ir darījis, atļaut parādīt pa dienu paveikto. Izrādīt lepnumu un mīlestību.
- Komunikācija ar audzinātāju.
Nenoliedzami audzinātājas ir viens no svarīgākiem posmiem veiksmīgam adaptācijas laikam.
Uzsākot gaitas dārziņā, audzinātājas ir tās, kuras par Jūsu bērniņu rūpēsies un gādās visu dienu. Neko neslēpiet no audzinātājām un neko nenoklusējiet. Stāstiet par savu bērniņu un nekautrējieties jautāt.
Pastāstiet svarīgākās sava bērna īpašības. Metodes, kā nomierināt bērnu, veidus, kā bērns aizmieg. Protams, dārziņā ir savi noteikumi un dienas gaita, taču svarīgākais adaptācijas laikā ir pēc iespējas vairāk ievērot bērna vēlmes, pieradumus un veidus, kas palīdz bērnam adaptēties.
- “Mīļmantiņas”.
Iesakām adaptācijas laikā paņemt līdzi mīļmantiņu. Lietu, kura spēj mazināt asaras, lietu, kura ir kā uzticamais draugs. Vienalga, vai tā liela, adīta sega, mīksts plīšu lācis vai krūze.
Knupīši un pudeles.
Mazbērnu grupiņā viens no pirmajiem soļiem izglītībā ir pamatprasmju apgūšana. Un, protams, visgrūtākais darbs ir saistīts ar podiņmācību, knupīšu lietošanu. Tāpēc labāk šo svarīgo lietu atņemt vai nu vismaz trīs mēnešus pirms bērns uzsāk gaitas dārziņā, vai arī to atņemt vismaz divus mēnešus pēc bērns ir uzsācis gaitas dārziņā. Uzsākt gaitas dārziņā jau ir pārdzīvojumiem pilns laiks, ja tiek atņemta tik svarīga lieta, kā knupis, tad pārdzīvojums ir vēl lielāks. Arī podiņapmācību audzinātājas uzsāks tikai tad, kad bērns jūtas labi dārziņā, un adaptācijas laiks ir veiksmīgi pagājis!
- Cik ilgs periods ir adaptācija?
Īsākais laiks adaptācijas periodam ir divas nedēļas, ilgākais laiks -divi mēneši un vairāk. Adaptācija ir ne tikai raudāšana un neapmierinātība – adaptācijas laiks saistās arī ar vājāku imunitāti un iespēju biežāk saslimt, tāpēc par adaptācijas laiku var uzskatīt visu pirmo bērnudārzā pavadīto gadu.
Un šajā jautājumā vislabākais palīgs būs VECĀKU PACIETĪBA.
ADAPTĀCIJAS PERIODA PAZĪMES POZITĪVAS Neilga raudāšana pēc vecāku došanās prom Bērns labprāt pieņem jauno vidi Izrāda pozitīvas emocijas (smaids, plaukšķināšana, spēlēšanās) Ievēro režīmu bērnudārzā Labprāt vēlas iesaistīties nodarbībās (izrāda interesi ) NEGATĪVAS Novērojama histērija Kaprīžu izrādīšana Ilglaicīga raudāšana Atteikšanās no ēdienreizēm Miega traucējumi Baiļu izpausmes Nervozitāte, stress Nav vēlme apmeklēt bērnudārzu Slapināšana gultā |