SKUDRAS URDAS GUDRĀ MĀJA

Rūķīšu grupas bērni kopīgi ar skolotājām iesaistījās ZAAO organizētajā konkursā „Skudras Urdas gudrā māja”. Šī konkursa ietvaros mums bija jāveic vairāki uzdevumi.

Mēs veicām izpēti – kādas mājas ir tuvākā apkārtnē un pārrunājām, no kā tās ir būvētas. Dodoties kopīgās ikdienas pastaigās iepazinām tuvākās un mazliet tālākās apkārtnes mājas. Noskaidrojām, ka mūsu pirmsskolas izgītības iestāde ir celta no ķieģeļiem un atjaunota ļoti krāsaina un koša. Redzējām, ka blakus mūsu iestādei mājas ir diezgan vienādas pēc izskata, varbūt atšķiras tikai pēc stāvu skaita, un  krāsas. Toties vecpilsētā un  Pils parka apkaimē iepazinām celtnes, kas celtas no akmeņiem, dolomīta, koka  un ķieģeļiem. Dažas koka mājas vecpilsētā ir pat ar koka slēģiem. Un ir ļoti, ļoti senas.

Pasakas ”Trīs Sivēntiņi” iespaidā krāsojām katrs savu sivēntiņu un nolēmām izmēģināt kādas prasmes nepieciešamas, lai varētu uzcelt māju. Katram bērnam bija iespēja izvēlēties no piedāvātajiem materiāliem to, kas liekas vispiemērotākais un uzcelt savam sivēntiņam māju. Piedāvātie materiāli bija- siens, akmeņi, koka klucīši, žagariņi, sīki un lielāki koku zariņi, papīra atgriezumi, auduma lupatiņas, koka špāteles, koka un plastmasas stienīši, u.c. materiāli. Bērni izvēlējās sev tīkamākos un uzcēla savam sivēntiņam māju. Sarunājāmies un kopīgi spriedām kāpēc mājas vajadzīgas un kādai tad bērnuprāt būtu jābūt gudrai mājai. Un tapa kopīgais apraksts par gudro māju.

Visi bērni kopīgi  gatavojām  vienu darbu – gudrās mājas maketu, izmantojot materiālus, kas ir iepriekš kļuvuši par atkritumiem. Gatavojot māju vērā tika ņemtas bērnu izteiktās idejas.Vecs gumijas zābaks pārtapa skaistā, krāsainā, ūdensizturīgā mājā. Bērni fasādi krāsoja izvēloties katrs savu mīļāko krāsu. Tur ir gan burkānu  oranžā, gan zaļā gurķu krāsa un protams arī pārējās košās. Jumts ir paceļams, jo labos laika apstākļos ir jāļauj saulei silti sildīt tās iemītniekus. Jumtu gatavojām no vēja nolauztiem, pastaigā salasītiem zariem. Durvis darba gaitā izdomājām gatavot ar virvju kāpnēm. Logus iestiklot ar konfektēm gan neizdevās, bet tie ir gludi un caurredzami kā ledus. Un krēslas stundā ar vienu klikšķi mājiņā iedegas daudz spožu gaismiņu. Pagalmā ir lidojošā gulta, kas iznes skudru svaigā gaisā, lai nav jāiet ar kājām. Gultu gatavojām no kartona kastītes, sūnām  un  koka tapām. Pagalmā bija jābūt arī galdam, kur skudrai Urdai uzaicināt ciemiņus uz tēju. Galds tapa no koka ripas un zaru bluķēna. Skudra ir ļoti viesmīlīga un pirmo ciemiņu – rūķi kas ieradies sveikt skudru ar sālsmaizi, cienā ar saviem labi noglabātajiem kārumiem. Sētā atrodas arī aka, celms ar bļodu, kur skudra mazgājas rītos un vakaros, kā arī rati, ar kuriem tiek vestas tuvējā meža veltes. Pagalma sēta ierīkota no Aktimel pudelītēm, kurām paši bērni piešķīra košu izskatu. Domājām arī par zaļajiem kokiem ap māju. Izdevās „iestādīt” veselus trīs. Kokiem stumbri tapa no papīra dvieļu kartona rullīšiem, lapotne no kartona un smalcinātājā pārstrādātā papīra, ko varen naski nokrāsojām. Skudrai Urdai iegūt vajadzīgo formu un daudzos kāju pārus stiprināt palīdzēja skolotājas, bet pārējais viss tapis pašu bērnu rokām un viņu izdomu. Ar karsto līmi bērni strādāja ciešā  sadarbībā un uzraudzībā ar pieaugušajiem. Mums  gudrā māja pašiem patīk ļoti, ļoti… Ceram, ka arī skudrai  Urdai tā tīk  tikpat labi!

Paveiktais vainagojās panākumiem – ESAM SAŅĒMUŠI 1.VIETU KONKURSĀ “SKUDRAS URDAS GUDRĀ MĀJA”. Dāvanā saņēmām dažādas spēles, Skudras Urdas pulksteni un maģisko gaismas galdu ar dažadu krāsu smiltīm.

Skip to content